Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

12 listopada dniem wolnym od pracy. Czy sklepy będą otwarte? Lidl, Tesco, Biedronka

12 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy dla wszystkich? Czy tego dnia będziemy mogli zrobić zakupy?

Ustawa o Święcie Narodowym 12 listopada weszła w życie kilka dni temu. Sejm przyjął projekt ustawy z poprawkami Senatu, a prezydent Andrzej Duda ją podpisał, dlatego jest obowiązującym dokumentem. Na czym stanęło? Czy sklepy będą otwarte?

12 listopada dniem wolnym od pracy. Czy sklepy będą czynne?

Przypomnijmy, że pomysł o dniu wolnym 12 listopada był pomysłem posłów Prawa i Sprawiedliwości. Po raz pierwszy posłowie głosowali nad projektem ustawy pod koniec października. Większości pomysł się podobał, jednak między politykami wybuchł spór o to, czy 12 października powinien być dniem wolnym od handlu, czy też nie. Projekt ustawy trafił do Senatu, który wprowadził poprawkę mówiącą o tym, że 12 listopada powinien być dniem wolnym także dla osób zatrudnionych w handlu. Sejm pochylił się nad ustawą po raz kolejny i 7 listopada przyjął ją w poprawionym kształcie, co oznacza, że 12 listopada sklepy powinny być zamknięte.

Kłopotliwe przepisy. 12 listopada dniem wolnym, ale nie dla wszystkich

Interpretacja przepisów jest jednak kłopotliwa. Robert Jezierski, prawnik w kancelarii Sobczyk&Współpracownicy powiedział w rozmowie dla „Rzeczpospolitej”, że w dniu 12 listopada nie będzie obowiązywać ustawa o ograniczeniu handlu, ponieważ dzień 12 listopada nie został w niej wymieniony. Oznacza to, że przedsiębiorców będą obowiązywać ogólne przepisy kodeksu pracy, a te pozwalają na pracę w niedziele i święta wszędzie tam, gdzie obowiązuje system zmianowy, a więc także niemal we wszystkich sklepach. Jak będzie w rzeczywistości?

12 listopada. Większość sklepów będzie zamknięta

Trudność w interpretacji przepisów sprawiła, że wiele sieci sklepów zadecydowało o tym, że 12 listopada sklepy będą zamknięte.Wiemy, że zamknięte będą m.in. sklepy sieci Lidl oraz Tesco. Podobnie zachowają się prawdopodobnie właściciele pozostałych dużych sieci sklepów. Jeżeli w dniu 12 listopada będziemy musieli coś kupić, będziemy mogli pójść na stację benzynową.