Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Adam Bodnar nie chce drugiej kadencji jako RPO. Mówi o “gorączce sporów politycznych”

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że nie wybiera się na drugą kadencję. Adam Bodnar ocenił, że nie jest to dobrym pomysłem w obecnej “gorączce sporów politycznych”.

– Do końca kadencji jestem absolutnie niezależny i apolityczny – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich w programie Onet Rano. Kadencja Adama Bodnara kończy się we wrześniu 2020 roku.

Adam Bodnar nie chce starać się o drugą kadencję na stanowisku RPO

– Uważam, że ubieganie się przez Rzecznika Praw Obywatelskich o drugą kadencję w takim systemie władzy, jaki my mamy i przy tej gorączce sporów politycznych jest czymś nie najlepszym, ponieważ to w ciągu ostatniego roku siłą rzeczy zmusza Rzecznika, żeby kalkulował: co mam zrobić, żeby mnie wybrali, albo żeby się komuś nie narazić. Ja dzisiaj nie chcę być w takich sytuacji, chcę po prostu stabilnie, porządnie do końca pełnić swoją służbę – wyjaśnił Adam Bodnar.

RPO o prokuraturze: Działa na zlecenie polityczne

Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiadał się także na temat działań prokuratury, podając za przykład zatrzymanie byłych szefów Komisji Nadzoru Finansowego i Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka. – Jeśli ktoś znowu został zatrzymany o 6 rano i sprowadzony do prokuratury to coraz częściej włącza się lampka “czy to było potrzebne”, czy służyło do celów pozaprawnych – powiedział Adam Bodnar. Zgodził się także ze stwierdzeniem, że prokuratura działa na “zlecenie polityczne”, zaznaczając, że między Ministrem Sprawiedliwości a Prokuraturą Generalną istnieje bezpośrednia zależność.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział także, że zwróci się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z zapytaniem o stan służby zdrowia w więzieniach. – Pod koniec miesiąca wybieram się osobiście do ośrodka w Gostyninie. Ci ludzie nie mają kompletnie żadnej ochrony prawnej – powiedział Adam Bodnar