Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Andrzej Duda ma propozycję ws. nauczycieli. Chce, by byli traktowani jak wykładowcy i twórcy

Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek o sytuacji w oświacie z minister finansów Teresą Czerwińską. Prezydent przedstawił szefowej resortu swoją propozycję dotyczącą załagodzenia konfliktu. Zasugerował, by objąć nauczycieli takimi samymi zasadami w kwestii kosztów uzyskania przychodów jak nauczycieli akademickich i twórców.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z minister finansów Teresą Czerwińską o planowanym przez ZNP strajku nauczycieli. Jak mówił prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego, minister finansów zapewniła go, że w budżecie są środki na zrealizowanie dotychczasowych propozycji strony rządowej.

Prezydent powiedział, że chciałby, aby nauczyciele byli objęci takimi samymi prawami jak pracownicy akademiccy i twórcy. Ten właśnie pomysł miał przekazać minister finansów.

– Poprosiłem, żeby rozważyła także z panem premierem możliwość objęcia nauczycieli takimi samymi zasadami w kwestii kosztów uzyskania przychodów jak nauczyciele akademiccy – czyli pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni i jak twórcy

– mówił prezydent. Dodał, że dla tych grup koszty uzyskania przychodu wynoszą 50 procent.

Andrzej Duda podkreślił, że rozumie postulaty nauczycieli i solidaryzuje się z nimi, jednak sukcesem trwających negocjacji będzie tylko pełne porozumienie wszystkich stron. Prezydent zaznaczył, że w jego opinii nauczyciele zarabiają za mało. Doda, że solidaryzuje się zwłaszcza z nauczycielami z wielkich miast, którzy oczekują poprawy swojej sytuacji finansowej. Tłumaczył, że ceny w dużych miastach są zwykle wyższe, a tym samym pensja nauczycielska jest – jeśli chodzi o siłę nabywczą – relatywnie niska.

Strajk nauczycieli. Negocjacje związków zawodowych z rządem

Do wtorku zawieszono rozmowy strony rządowej ze związkowcami, które prowadzone są w Centrum Dialog w Warszawie. Nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego podtrzymują, że w przypadku braku porozumienia 8 kwietnia rozpoczną bezterminowy strajk.

Rząd proponuje przyspieszenie planowanej trzeciej transzy podwyżek ze stycznia na wrzesień, “dodatek na start” dla nauczycieli stażystów, skrócenie ich stażu i tym samym przyspieszenie możliwości awansu, zmiany w sposobie oceniania nauczycieli, a także określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego złożone w poniedziałek przez rząd propozycje są powtórzeniem tego, co nauczyciele odrzucili już na początku roku. Sławomir Broniarz, prezes ZNP, oświadczył po rozmowie z wicepremier Beatą Szydło, że w związku z tym na razie nie ma przesłanek do wstrzymania decyzji o strajku.

“Solidarność” chce 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń, podczas gdy ZNP i Forum Związków Zawodowych mówią o tysiącu złotych do zasadniczego wynagrodzenia.