Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Andrzejki 2018. Kiedy wypada to święto? Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Andrzejki 2018 obchodzimy już niedługo! Kiedy dokładnie wypada to święto? O jakich wróżbach andrzejkowych warto pamiętać?

Andrzejki to tradycja znana od co najmniej kilkuset lat. Najbardziej znanym zwyczajem, związanym z Andrzejkami, są wróżby. Kiedyś do wróżb andrzejkowych podchodzono bardzo poważnie – wróżyły tylko niezamężne kobiety, robiąc to w odosobnieniu, aby poznać prawdę na temat swojego przyszłego zamążpójścia. Wróżby andrzejkowe odpowiadały na pytanie o to, kto i kiedy zostanie mężem wróżącej dziewczyny. Dziś andrzejki traktujemy przede wszystkim jako dobrą zabawę, w której mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Andrzejki 2018. Kiedy będziemy wróżyć?

Andrzejki to wieczór, który obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja. Jest to święto nieruchome i wypada co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że najlepszy czas na wróżenie wypada dziś wieczór. Andrzejki to także ostatnia okazja, aby zorganizować huczną zabawę przed adwentem, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę.

Andrzejki i wróżenie. Jakie wróżby andrzejkowe są najpopularniejsze?

Jedną z najbardziej znanych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku. Jest to wróżba, która polega na przelewaniu gorącego wosku przez dziurkę od klucza i interpretowaniu jego kształtu. Zgodnie z tradycją, kształt, jaki przybiera wosk lub cień, który rzuca on na ścianę, ma być podpowiedzią dotyczącą wyglądu lub zawodu przyszłego partnera osoby wróżącej.

Nie mniej znaną wróżbą andrzejkową jest wróżenie z butów. Na czym ona polega? Aby sprawdzić, która z osób biorących udział w zabawie pierwsza wyjdzie za mąż, należy ustawić buty od ściany w stronę drzwi. Następnie należy przekładać buty w kierunku progu. Wierzy się, że osoba, której but jako pierwszy go dotknie, jako pierwsza zmieni stan cywilny.

Wiele osób wróży, używając w tym celu wyciętego z papieru serca. Aby dowiedzieć się, jak będzie się nazywać nasz przyszły mąż lub żona, należy na jednej stronie serca napisać jak najwięcej imion, a następnie przebić serce szpilką, patrząc na niezapisaną stronę serca. Imię, w które “trafimy”, jest imieniem naszego przyszłego partnera bądź partnerki.