Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Anna Zalewska dopytywana o strajk. “Mam głęboką wiarę, że egzaminy przeprowadzone będą sprawnie”

– Ma Pani dzisiaj przystawiony do głowy pistolet strajkowy. 8-ego kwietnia ma wybuchnąć strajk nauczycieli. Czy jest w stanie Pani zagwarantować, że egzaminy się odbędą? – dopytywał minister edukacji narodowej Konrad Piasecki. Zalewska w TVN24 przekonywała, że egzaminy się odbędą.

– Czy Pani zdaniem nauczyciele powinni dostać większe podwyżki niż dostają i zarabiać więcej niż zarabiają? – zaczął poranną rozmowę w TVN24 Konrad Piasecki.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy podkreślał, reformując edukację, że nauczyciele zarabiają za mało – odpowiedziała Zalewska i zaczęła wymieniać dotychczasowe propozycje MEN. Powiedziała, że rząd zamierza przeznaczyć na edukację dodatkowe 5 miliardów i 400 milionów złotych.

Anna Zalewska o podwyżkach

– To nie są wystarczające podwyżki – przyznała Anna Zalewska i dodała, że “trzeba zmienić strukturę wynagrodzenia i ewentualnie ustalić stałą podwyżkę uzależnioną od wzrostu gospodarczego”.

Piasecki dopytywał o konkrety: – Dzisiaj związki zawodowe mówią: 1000 złotych. Jest w stanie Pani to wywalczyć w ministerstwie finansów czy nie?

– Negocjacje polegają na tym, że spotykamy się w pół drogi. Ministerstwo Edukacji zrobiło kilka kroków – odpowiedziała minister.

– Nauczyciele słyszą, że budżet jest w fantastycznej kondycji, że jest w stanie w ciągu jednego dnia znaleźć 18,5 mld na rozszerzenie 500 plus. Dlaczego ci nauczyciele muszą być poszkodowani? – nie odpuszczał Piasecki.

Zalewska powróciła do wymieniania podwyżek, na które gotowy jest rząd, po czym dodała, że “w historii nie było podwyżek w takim tempie”. – My bardzo poważnie traktujemy nauczycieli, zasługują na coraz większe podwyżki – zadeklarowała minister. -Musimy wyrównywać to, co nie zdarzyło się od 2012 r. – dodała.

“Ma Pani przystawiony do głowy pistolet strajkowy”

Prowadzący stwierdził, że Zalewska ma “przystawiony do głowy pistolet strajkowy” i pytał, czy minister jest w stanie zagwarantować przeprowadzenie wszystkich egzaminów (gimnazjalnych, ósmoklasisty), które powinny odbyć się w kwietniu.

– Nie traktuję tego jako pistolet przystawiony do głowy, dlatego, że rozmawiam z nauczycielami, nie tylko ze związkami zawodowymi. Nauczyciele wiedzą na czym polega odpowiedzialność za egzaminy – odpowiedziała minister.

Zalewska powiedziała, że “minister edukacji nie może przekładać terminów egzaminów”. Jak zaznaczyła, jest przekonana i chce uspokoić rodziców, że egzaminy się odbędą.

– A jeśli do strajku przystąpi 70 lub 80 proc. nauczycieli? Co wtedy? – znów dociskał Piasecki.

Zalewska stwierdziła, że przeniesienie egzaminów jest niemożliwe. – Mam głęboką wiarę, że egzaminy przeprowadzone będą sprawnie – dodała.

Minister wyjeżdża do Brukseli

Prowadzący program pytał również o decyzję Zalewskiej dot. kandydowania do Parlamentu Europejskiego.

– To nie jest żadna ewakuacja, a Bruksela jest blisko. Chcę być bardzo aktywna – odpowiedziała i uspokajała: – Wszystko zostało zaplanowane. Każdy ma swoją funkcję. Mam znakomitych wiceministrów oraz kuratorów.

Zalewska przekonywała też, że jej wyjazd nie jest ucieczką , ponieważ “wszystkie reformy są udane”.

Na koniec Konrad Piasecki zapytał Annę Zalewską o wypowiedź Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. – Pani minister przeprosił i za to mu dziękuję – skwitowała Zalewska.