Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Dworczyk: Na podwyżkę 1000 zł dla każdego nauczyciela pieniędzy nie ma

Nauczyciele domagają się 1000 złotych podwyżki. Jeśli nie dojdzie do porozumienia między nimi a rządem, 8 kwietnia rozpoczną strajk. Tymczasem Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, stwierdził, że pieniędzy na takie podwyżki w budżecie nie ma.

Od 5 marca w szkołach i przedszkolach, które weszły w spór zbiorowy z pracodawcami, trwało referendum strajkowe. Jego wyniki poznamy dziś. Jednocześnie w poniedziałek dojdzie do ostatnich rozmowy między związkowcami i prezydium Rady Dialogu Społecznego, w których weźmie udział m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jeśli nie dojdzie do porozumienia między stronami, nauczyciele, którzy domagają się 1000 złotych podwyżki, 8 kwietnia rozpoczną strajk.

Michał Dworczyk: Nie ma pieniędzy na takie podwyżki

Tymczasem w “Sygnałach Dnia” w Radiowej Jedynce, szef Kancelarii Premiera, stwierdził, że pieniędzy na takie podwyżki nie ma. – Nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich oczekiwań nauczycieli. Nauczyciele to nie jest jedyna grupa zawodowa, która oczekuje wzrostu wynagrodzeń. (…) W moim przekonaniu teraz w budżecie na taką podwyżkę pieniędzy nie ma – powiedział. – Ale rozumiemy tę sytuację i mówimy o wzroście wynagrodzeń w danej perspektywie czasowej – dodał.

– Te środki, które są w budżecie, musimy sprawiedliwie dzielić między grupy zawodowe i pracować nadal, żeby wzrost gospodarczy pozwalał na dalsze podwyżki – podkreślił.

Jak jednak zaznaczył, rząd bardzo poważnie traktuje “sprawy nauczycielskich wynagrodzeń”. – Łącznie z podwyżkami z 2018 roku, do końca 2019 roku to będzie ponad 16 proc. wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli – powiedział. Zaznaczył również, że “premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że podwyżki w przyszłym roku będą kontynuowane”.