Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska11°
Bielsko-Biała10°
Kalisz11°
Rybnik11°
Bydgoszcz10°
Katowice11°
Rzeszów
Bytom11°
Kielce10°
Słupsk10°
Chorzów11°
Koszalin13°
Sosnowiec11°
Częstochowa11°
Kraków
Szczecin10°
Dąbrowa Górnicza11°
Legnica11°
Tarnów
Elbląg11°
Łódź11°
Toruń11°
Gdańsk11°
Lublin10°
Tychy11°
Gdynia11°
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice11°
Olsztyn
Warszawa10°
Gorzów Wielkopolski11°
Opole10°
Włocławek11°
Grudziądz10°
Płock11°
Wrocław11°
Jastrzębie-Zdrój11°
Poznań11°
Zabrze11°
Jaworzno11°
Radom10°
Zielona Góra11°
USD3,88583,9644
EUR4,29824,3850
HUF0,01290,0132
GBP4,85574,9537
CZK0,16600,1694
SEK0,40070,4087

“Kaczyński podrażniony. Na 90 proc. podjął decyzję”. Znów spekulacje o dymisjach w rządzie. Trzy nazwiska

“Lider PiS jest coraz bardziej podrażniony natłokiem kłopotów” – pisze “Polska The Times”. Dlatego ze stanowiskiem, jeszcze przed eurowyborami, mają pożegnać się trzej ministrowie. Jarosław Kaczyński jest ponoć zły, że Piątkę Kaczyńskiego przysłoniły nieco inne sprawy. Od tych informacji zdystansował się póki co europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jak tłumaczył, pomysł na rekonstrukcję jest inny.

Dziennik “Polska The Times” opublikował dziś tekst Piotra Zaremby, w którym dziennikarz wskazuje, komu z rządu premiera Mateusza Morawieckiego najpewniej grozi dymisja. To kolejne tego typu doniesienia w ostatnich dniach: o rekonstrukcji w rządzie, jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, donosiły Onet czy “Super Express”.

Onet pisał o ewentualnej dymisji minister edukacji Anny Zalewskiej, w związku z jej kandydowaniem do PE. Z kolei Czerwińska – jak donosiły media – sama miała złożyć rezygnację z pełnionej funkcji, jednak miał jej nie przyjąć premier Morawiecki. “Rzeczpospolita” wieszczyła, że do dymisji minister finansów ostatecznie dojdzie. Informacje o Czerwińskiej szybko zdementowano. Ale czy to koniec tematu?

Z informacji “Polska The Times” wynika, że nie, co więcej – do dymisji może dojść jeszcze przed wyborami. Najbliżej szybkiej utraty stanowiska są ponoć wspomniane minister edukacji Anna Zalewska, minister finansów Teresa Czerwińska oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czerwińska, Zalewska i Czaputowicz. Rekonstrukcja “na 90 proc.” 

W przypadku obydwu szefowych resortów decydująca ma być bieżąca sytuacja. Zalewska wciąż mierzy się z nauczycielami i widmem strajku mogącego sparaliżować polską edukację. Zdaniem Kaczyńskiego nieskutecznie – opisuje Zaremba. Tymczasem Czerwińska miała podpaść podważaniem wykonalności sztandarowego programu PiS, czyli Piątki Kaczyńskiego.

Nowy na liście “do dymisji” jest natomiast Jacek Czaputowicz, który – jak pisze “Polska The Times” – jest “obwiniany o kryzys w stosunkach z Izraelem”. W przypadku ministra spraw zagranicznych pada nawet nazwisko ewentualnego następcy – miałby nim być Jacek Saryusz-Wolski.

Na ile realna jest rekonstrukcja? Cytowany przez dziennik polityk PiS mówi wprost:

Jarosław Kaczyński na 90 procent podjął decyzję o rekonstrukcji składu rządu jeszcze przed wyborami. 

Czarnecki o rekonstrukcji: Nie będzie jej przed wyborami

O te doniesienia był pytany w radiowej Jedynce europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jak zapewniał:

Rekonstrukcja może nastąpić w sytuacji, gdy będziemy już wiedzieli, kto jest w europarlamencie. Na pewno nie będzie rekonstrukcji przed wyborami.

Czarnecki tłumaczył przy tym, że po majowych wyborach Parlament Europejski ukonstytuuje się dopiero drugiego lipca, więc to właśnie w wakacje – po ewentualnej zamianie Warszawy na Brukselę przez członków rządu – mogłoby dojść do rekonstrukcji.