Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Konflikt kerczeński. Ukraińscy marynarze pojmani przez Rosjan przewiezieni do Moskwy

Przetrzymywani przez Rosję ukraińscy marynarze zostali przewiezieni z okupowanego Krymu do Moskwy. Poinformował o tym adwokat jednego z marynarzy.

Marynarze przewiezieni z Krymu do Moskwy to członkowie załóg trzech ukraińskich okrętów wojskowych, które Rosjanie ostrzelali i zajęli w zeszłą niedzielę. Ukraina uznaje to za akt agresji i domaga się uwolnienia swoich żołnierzy. Rosja zaś utrzymuje, że wtargnęli oni na ich terytorium.

Ukraińscy marynarze przewiezieni z Krymu do Moskwy

O przewiezieniu marynarzy do Moskwy napisał na swojej stronie internetowej adwokat Dżemil Temyszew. Jak dodał, nie wie, czy przewieziono wszystkich, czy tylko część z 24 nielegalnie przetrzymywanych przez Rosjan ukraińskich marynarzy. Zaznaczył jednak, że w Moskwie marynarze są przetrzymywani w Więzieniu Lefortowskim. Rosyjskie sądy na okupowanym Krymie zdecydowały o aresztowaniu ukraińskich marynarzy. Władze w Kijowie uważają zatrzymane przez Rosjan załogi ukraińskich okrętów wojennych za jeńców wojennych i domagają się ich uwolnienia. 25 listopada Rosjanie w okolicach Zatoki Kerczeńskiej ostrzelali i zatrzymali okręty ukraińskiej marynarki wojennej – dwa kutry opancerzone i jeden holownik. Ukraina w związku z incydentem ogłosiła stan wojenny w 10 ukraińskich obwodach graniczących z Rosją, a także z Morzem Czarnym i Azowskim. Stan wojenny obowiązuje od 26 listopada do 26 grudnia.

Zatoka Kerczeńska wyk. Marta Kondrusik