Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Koniec z Dniem Flagi Rzeczpospolitej? Senatorowie przypomnieli sobie o innych symbolach

Przypadający na 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej może przejść do historii. Zastąpić by go miało święto wszystkich symboli: orła białego, flagi i hymnu.

Tydzień temu projekt ustawy w tej sprawie poparły połączone komisje senackie – kultury i środków przekazu oraz ustawodawcza. Zgodnie z projektem w miejscu Dnia Flagi Rzeczypospolitej pojawić ma się Dzień Symboli Rzeczypospolitej Polskiej: Orła Białego, flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego.

“Nie ma żadnego uzasadnienia logicznego i emocjonalnego, aby wyróżniać tylko jeden z symboli, skoro ustawodawstwo, a szczególnie codzienne życie wskazuje na podkreślanie ich przez instytucje publiczne i obywatelskie, a przede wszystkim przez ogół Polaków” – czytamy w uzasadnieniu, którego fragment przytacza “Rzeczpospolita”.

Po pracach w komisji ustawa trafi na plenarne posiedzenie Senatu, a następnie do Sejmu. Projekt wniósł senator PO Jan Rulewski, który w rozmowie z “Rzeczpospolitą” przyznaje, że ustawa wprowadzająca nowe święto raczej nie wejdzie w życie w tej kadencji. Dzień flagi został ustanowiony w 2004 r. Nie jest dniem wolnym od pracy. I tak ma pozostać w przypadku nowego święta.