Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Ksiądz z Gdańska przeprasza. “Spalenie książek i innych przedmiotów było niefortunne”

Ksiądz z Fundacji SMS z Nieba przeprasza za akcję palenia “symboli bożków” przed kościołem w Gdańsku. Ks. Rafał Jarosiewicz powiedział, że akcja była niefortunna i nie miała na celu nikogo ani niczego ośmieszać.

W niedzielę w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku w ramach rekolekcji doszło do “symbolicznego spalenia bożków”. Na stos poleciały książki – m.in. te z serii o Harrym Potterze i o wampirach ze “Zmierzchu” – oraz inne przedmioty: parasolka z Hello Kitty, słoniki z podniesioną trąbą czy afrykańskie maski.

Spalenie książek wywołało niemałą aferę wokół metod nauczania rekolekcyjnego w Gdańsku. Sprawę musiał skomentować rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Fakt ten nie umknął także zagranicznym mediom – od Wielkiej Brytanii przez Francję i Czechy aż do Malezji.

Ksiądz od palenia książek o Harrym Potterze przeprasza

Spalenie książek, zabawek i innych drobiazgów zostało pokazane na Facebooku Fundacji SMS z Nieba. Post ze zdjęciami został już usunięty, a zastąpiły go przeprosiny fundacji i księdza Rafał Jarosiewicza związanego z nią.

Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę

– tłumaczy ks. Jarosiewicz. Dodaje, że niefortunnym było także opublikowanie na profilu zdjęć “ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów dobrowolnie przyniesionych przez uczestników rekolekcji, zwłaszcza że nie zawierała żadnych wyjaśnień”. Tłumaczy również, że zdecydowano się na usunięcie wpisu, aby nie “generował kolejnych emocji”.

W przeprosinach ks. Jarosiewicz zaznacza również, że Fundacja SMS z Nieba nie jest organizacją, która zajmuje się niszczeniem książek, a wręcz przeciwnie. “Fundacja przez ostatnie pięć lat rozdała za darmo prawie ćwierć miliona książek, w tym też książki, które uratowaliśmy przed zniszczeniem w sytuacji likwidacji magazynów przez wydawnictwa” – czytamy.

Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić

– pisze ksiądz z Fundacji SMS z Nieba.

W związku z wieloma komentarzami i pytaniami, które napływają do naszejfundacji, pragniemy oświadczyć:Fakt spalenia…

Опубликовано Fundacja SMS Z NIEBA Вторник, 2 апреля 2019 г.