Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Najnowszy sondaż CBOS. Znacząca przewaga PiS w wyborach do Europarlamentu

Według najnowszego sondażu CBOS w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, to kandydaci z listy PiS mają szanse na najlepszy wynik. Ich przewaga nad Koalicją Europejską jest znacząca.

Według sondażu CBOS w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego 42 procent obywateli Polski zagłosuje na Prawo i Sprawiedliwość (która łączy siły z Solidarną Polską i Porozumieniem). Znacznie mniej, 26 procent ankietowanych, zdecyduje się zagłosować na kandydata Koalicji Europejskiej. 5 procent badanych poparłoby w Eurowyborach ugrupowanie Kukiz’15.

Przewaga PiS w wyborach do Europarlamentu – Wiosna nie przekroczy progu wyborczego

Większość startujących w wyborach ugrupowań nie przekroczy progu wyborczego. Tylko 3 procent badanych zagłosowałoby na Konfederację KORWiN Braun Liroy i Narodowcy. Zaledwie 1 procent badanych zagłosowałoby na kandydatów Lewicy Razem (sojusz Partii Razem, Unii Pracy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej) lub na inną partię, która nie została wzięta pod uwagę w badaniu. Do Parlamentu Europejskiego nie udałoby się wejść także kandydatom z partii Wiosna – na to ugrupowanie zagłosowałoby około 4 procent ankietowanych.

Według ankiety CBOS aż 58 procent badanych na pewno chce wziąć udział w wyborach, a 26 procent jest niezdecydowanych. Z kolei 15 procent ankietowanych stwierdziło, że raczej nie weźmie udziału w głosowaniu. 16 procent respondentów nie zdecydowało jeszcze, na którą partię polityczną zagłosować w nadchodzących wyborach. 1 procent badanych nie chciał udzielić odpowiedzi na temat swoich preferencji wyborczych.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-14 marca na podstawie wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Na ankietę odpowiadało losowo wybranych 1046 osób z grupy reprezentatywnej.