Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Napięta sytuacja na Morzu Azowskim. Rosyjski okręt staranował holownik ukraińskiej marynarki

Na Morzu Azowskim doszło do groźnej sytuacji między jednostkami rosyjskimi i ukraińskimi. Te ostatnie miały przepłynąć przez cieśninę, by dostać się do Mariupola. Ale rosyjski okręt staranował holownik ukraińskiej marynarki. Ukraina mówi o “przekroczeniu granicy”.

Grupa okrętów rosyjskiej straży granicznej dokonała agresywnych działań wobec jednostek ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Azowskim – donosi ukraińskie ministerstwo obrony. W wyniku staranowania przez rosyjski okręt wojenny uszkodzeniu uległ holownik ukraińskiej marynarki wojennej.

Jak wyjaśniono w komunikacie ukraińskiego ministerstwa obrony – w niedzielę rano dwa ukraińskie uzbrojone kutry artyleryjskie, oraz jeden holownik płynęły z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim. O kursie jednostek ukraińskiej marynarki wojennej była poinformowana strona rosyjska.

Mimo to, jak czytamy, grupa rosyjskich statków wojennych i kutrów należących do rosyjskiej straży granicznej dopuściła się wobec ukraińskich jednostek działań o charakterze agresywnym. W wyniku czego holownik ukraińskiej marynarki wojennej został staranowany przez rosyjski statek wojenny należący do rosyjskiej straży granicznej. Uszkodzeniu uległ m.in. silnik holownika.

“Swoimi działaniami Rosja przekroczyła granicę”

Sytuacja na Morzu Azowskim jest napięta, zwłaszcza od czasu kiedy kilka miesięcy temu Rosjanie rozpoczęli uciążliwe kontrole statków handlowych zmierzających do ukraińskich portów. Władze Ukrainy kilkukrotnie informowały że przygotowują się do możliwego rosyjskiego ataku w basenie Morza Azowskiego. Po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję Ukraina wciąż ma dostęp do Morza Azowskiego – kilkaset kilometrów wybrzeża i portu w Mariupolu. Jednak to Rosja kontroluje ciśnieniem Kerczeńską, która jest jedynym połączeniem Morza Azowskiego z Czarnym.

Ukraiński MSZ w komunikacie oświadczył, że swoimi działaniami Rosja “przekroczyła granicę” i stała się “agresywna” i ocenił, że to złamanie międzynarodowej konwencji dot. prawa morskiego.