Białystok11°
Jelenia Góra11°
Ruda Śląska13°
Bielsko-Biała14°
Kalisz11°
Rybnik13°
Bydgoszcz12°
Katowice12°
Rzeszów14°
Bytom13°
Kielce13°
Słupsk12°
Chorzów13°
Koszalin14°
Sosnowiec12°
Częstochowa14°
Kraków14°
Szczecin
Dąbrowa Górnicza12°
Legnica12°
Tarnów14°
Elbląg13°
Łódź11°
Toruń11°
Gdańsk12°
Lublin14°
Tychy12°
Gdynia12°
Nowy Sącz14°
Wałbrzych12°
Gliwice13°
Olsztyn12°
Warszawa11°
Gorzów Wielkopolski
Opole14°
Włocławek12°
Grudziądz12°
Płock10°
Wrocław12°
Jastrzębie-Zdrój13°
Poznań10°
Zabrze13°
Jaworzno12°
Radom13°
Zielona Góra11°
USD3,89113,9697
EUR4,29424,3810
HUF0,01290,0132
GBP4,80424,9012
CZK0,16610,1695
SEK0,40320,4114

Policja wzywa na przesłuchania pierwsze osoby uczestniczące w ataku na Magdalenę Ogórek

Policja zbiera materiały dowodowe w sprawie ataku na dziennikarkę Magdalenę Ogórek. Wczoraj wieczorem grupa kilkunastu osób próbowała uniemożliwić jej wyjazd sprzed gmachu Telewizji Polskiej przy placu Powstańców Warszawy.

Policja wzywa na przesłuchania pierwsze osoby uczestniczące w ataku. Mają się one stawić o godzinie 19. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w stosunku do osób, które nie zgłoszą się na wezwanie, podjęte będą dalsze kroki przewidziane prawem.

Aspirant sztabowy Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji powiedział na briefingu, że policja prowadzi czynności w tej sprawie, między innymi zabezpiecza nagrania monitoringu, które zostaną przesłane następnie do prokuratury do oceny prawno-karnej.

“Nie będzie ze strony policji pobłażania dla tego typu zachowań. Dla zachowań, które w sposób karygodny wręcz wykraczają poza jakiekolwiek ramy protestu, który miałby być określony mianem pokojowego. Do pokojowego przebiegu tego protestu bardzo wiele zabrakło i zachowania osób, które uniemożliwiają komuś swobodne opuszczenie budynku, uniemożliwiają odjazd samochodu, trudno nazwać inaczej niż czystą agresją” – powiedział Mariusz Mrozek. Podkreślił przy tym, że działania funkcjonariuszy zostaną ocenione przez ich przełożonych po skompletowaniu materiałów z zajścia. Zabezpieczany jest monitoring i relacje policjantów.

“Zarzuty na pewno będą”

Mariusz Mrozek poinformował również, że osoby uczestniczące w proteście pod siedzibą Telewizji Polskiej będą wzywane do jednostek policji do złożenia zeznań.

Zaznaczył, że niektóre z tych osób były wielokrotnie, przy okazji różnych innych protestów, legitymowane. Mrozek zapowiedział, że po skompletowaniu materiału dowodowego będzie można mówić o stawianiu zarzutów uczestnikom protestu. Dodał, że zarzuty na pewno będą, między innymi w sprawie o wykroczenia, czyli chociażby stwarzaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Takie zarzuty mogą się pojawić również, jeżeli chodzi o ewentualne uszkodzenia samochodu. W kwestiach ewentualnych zarzutów karnych wypowie się prokuratura, gdy otrzyma całość materiału do oceny prawno-karnej – powiedział Mariusz Mrozek.

Atak na dziennikarkę potępił szef MSWiA Joachim Brudziński, który polecił analizę materiałów operacyjnych i podjęcie niezwłocznie stosownych działań. Brudziński poinformował, że oczekuje od komendanta Stołecznej Policji udzielenia racjonalnej odpowiedzi, dlaczego policja nie reagowała podczas ataku.

W związku z atakiem przewodniczący Rady Mediów Narodowych zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom mediów publicznych. Krzysztof Czabański zapowiedział również, że jutro skieruje do premiera oraz ministra spraw wewnętrznych zapytanie poselskie dotyczące działań policji w chwili, gdy doszło do fizycznej agresji wobec Magdaleny Ogórek. “Samochód dewastowany, awanturnicy w bezpośredniej bliskości z napadniętą dziennikarką, a policja zadowolona ze swojego zachowania. Tak nie może być” – napisał Krzysztof Czabański na Twitterze.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych napisał, że liczy na stanowcze działania władz i służb. Wcześniej, w rozmowie z IAR, podkreślił, że wszelkie ataki na media publiczne to próba ograniczenia wolności słowa. “Kiedy ataki przybierają formę agresji fizycznej, to wręcz stają się niebezpieczne – są zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego” – powiedział.

Politycy potępiają atak

Poseł PiS Joanna Lichocka mówiła w Polskim Radiu24, że atak na Magdalenę Ogórek był efektem tego, iż opozycja “szczuje” na dziennikarzy. – Było to skandaliczne zachowanie spowodowane wypowiedziami opozycji na temat mediów publicznych – podkreśliła Joanna Lichocka.

Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze, że to, co spotkało Magdalenę Ogórek, nie znajduje żadnego usprawiedliwienia: “Różnice poglądów czy krytyczna ocena działań innej osoby nigdy nie może przekraczać granicy poniżenia, agresji słownej lub fizycznej wobec tej osoby”.

Atak potępili również inni politycy; Sławomir Neumann, Katarzyna Lubnauer i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak Kamysz. Lider ludowców mówił o tym po spotkaniu z zarządem wojewódzkim PSL-u, które odbyło się w Ostrowie w powiecie łowickim. Prezes PSL-u powiedział, że nie ma zgody na przemoc fizyczną ani słowną. Poseł PSL Marek Sawicki mówił w Polskim Radiu24, że winni takiego zachowania stoją po wielu stronach. “Myślę, że doświadczenia gdańskie powinny nas nauczyć jednego, trzeba zrobić krok do tyłu, dość tego języka” – powiedział.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 powiedział w radiowej Jedynce, że atak jest efektem walki politycznej. “Jest to rzecz skandaliczna i pozostaje pytanie dlaczego policja nie reagowała na samym początku, kiedy doszło do tego incydentu” – podkreślił polityk.

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń powiedział w TVP Info, że nie ma przyzwolenia na fizyczną przemoc. Jednocześnie nie zgodził się z tezą, że to opozycja politycznie odpowiedzialna jest za wieczorny incydent. Powiedział, że większa odpowiedzialność jest po stronie rządzących, ponieważ policja nie reagowała, a za jej działania odpowiada Joachim Brudziński.

Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej podkreślił, że atak jest efektem kampanii nienawiści rozpętanej przeciwko mediom publicznym: “Wolność słowa to fundament demokracji. Wzywam do opamiętania zanim dojdzie do tragedii” – napisał na Twitterze Jarosław Olechowski.