Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Prezydent wprowadzi żałobę narodową po śmierci Jana Olszewskiego. “Uważam to za konieczne”

“Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne” – poinformował prezydent Andrzej Duda. Żałoba będzie wprowadzona w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego.

“Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne i w porozumieniu z Premierem Mateuszem Morawieckim podejmę w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Jan Olszewski, premier w latach 1991-92 i działacz opozycji demokratycznej, zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie wieku 88 lat. Wcześniej Olszewski trafił do szpitala, a jego żona informowała, że walczy o życie.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego jest wyświetlana luminacja upamiętniająca zmarłego byłego premiera Jana Olszewskiego.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis poświęcony Jego pamięci. “Odszedł Jan Olszewski. Adwokat – obrońca Opozycji w czasach PRL. Premier pierwszego prawdziwie niekomunistycznego polskiego rządu. Z pewnością można Go nazwać Premierem Wolnej, Niepodległej i Suwerennej Rzeczypospolitej. Do ostatniego tchnienia służył Polsce. Cześć Jego Pamięci!”- napisał prezydent.

Pogrzeb Jana Olszewskiego

W piątek Michał Dworczyk, szef KPRM, poinformował, że pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy. Ma mu towarzyszyć pełen ceremoniał.

Jak dodał, kancelaria Mateusza Morawieckiego jest w stałym kontakcie z rodziną Jana Olszewskiego. – Ustalamy szczegóły dotyczące uroczystości. My jako Kancelaria Prezesa Rady Ministrów koordynujemy te przygotowania – dodał.