Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Protesty po wyroku w sprawie gwałtu na 17-letniej Irlandce. “Miała na sobie koronkowe stringi”

W ramach protestu na ulice Irlandii wyszły kobiety z transparentami “To nie jest zgoda” i bielizną w dłoniach. To reakcja na kontrowersyjny proces sądowy w sprawie o gwałt na 17-latce. Dowodem była tam koronkowa bielizna ofiary przyniesiona przez pełnomocniczkę oskarżonego.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się po tym, jak sąd w irlandzkim mieście Cork wydał wyrok uniewinniający w sprawie 27-latka oskarżonego o gwałt na 17-latce. Jak przekonywano na sali sądowej, dziewczyna miała sprowokować mężczyznę swoją bielizną.

Kontrowersyjny proces w Irlandii. “Miała na sobie koronkowe stringi”

Poszkodowana 17-latka podczas procesu przekonywała, że do stosunku seksualnego doszło wbrew jej zgody. Oskarżony mężczyzna twierdził z kolei, że dziewczyna wyraziła zgodę na seks.

Elizabeth O’Connell, obrończyni 27-latka, podczas mowy w sądzie wskazywała, że o niewinności jej klienta świadczy fakt, że nastolatka miała na sobie koronkową bieliznę.

– Proszę spojrzeć na to, jak była ubrana. Miała na sobie koronkowe stringi – argumentowała pełnomocniczka oskarżonego, pokazując ławie przysięgłych bieliznę 17-latki.

Jak dodała, strój poszkodowanej nastolatki wskazywał, że “była gotowa do poznania kogoś lub bycia z kimś”.

Bielizna kobiety była głównym dowodem w sprawie. Ostatecznie 27-latek został uniewinniony.

Irlandia. Protesty na ulicach i w parlamencie: “To nie jest zgoda”

Wyrok sądu w Cork i argumentacja pełnomocniczki oskarżonego mężczyzny wywołała w Irlandii duże oburzenie.

Na ulice irlandzkich miast wychodzą kobiety, które wspierają 17-latkę i sprzeciwiają się oskarżaniu kobiet o prowokowanie gwałtów lub molestowania seksualnego. Mają ze sobą bieliznę wywieszoną na transparentach z napisami “To nie jest zgoda” i “Stop obwinianiu ofiar”.

Temat kontrowersyjnego procesu sądowego w Cork poruszono także podczas obrad irlandzkiego parlamentu. Posłanka Ruth Coppinger podczas swojego wystąpienia wyciągnęła koronkową bieliznę i powiedziała:

– Pokazywanie tutaj stringów może wydawać się krępujące. Jak sądzicie, w jaki sposób czuje się ofiara gwałtu lub kobieta, której bielizna jest pokazywana w sądzie? – zapytała.

Wyrok sądu w Cork zapadł 6 listopada. Protesty wciąż odbywają się w wielu irlandzkich miastach, między innymi w Cork, Dublinie i Galway. Hasło #ThisIsNotConsent jest też przez protestujących rozpowszechniane w mediach społecznościowych.