Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

RMF FM: 28-latek przyznał się do wysłania listów z pogróżkami do prezydentów miast

Zatrzymany dziś w Warszawie 28-latek przyznał się do wysłania 10 listów z pogróżkami do prezydentów miast, w tym m. in. prezydenta Krakowa, prezydent Łodzi, oraz byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy – ustaliło nieoficjalnie RMF FM. W przesyłkach znalazły się też przedmioty przypominające naboje do broni ostrej.

Jak podaje RMF FM w przesyłce znajdował się list o treści: “Zagrajmy w grę. Masz 7 dni na ogłoszenie swojej dymisji. W przeciwnym razie ostatni raz widzisz rodzinę. (…) Co wybierasz? Życie czy śmierć?”. W kopertach zaadresowanych do prezydentów miast znajdowała się łuska z karabinu maszynowego i nabój bez prochu oraz zdjęcia kilkunastu prezydentów miast. Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w poniedziałek, że w związku z wysłaniem listu do Jacka Majchrowskiego zatrzymano w Warszawie 28-letniego mieszkańca Krakowa. – Do zatrzymania 28-letniego mieszkańca Krakowa doszło rano w stolicy – dodał rzecznik. Mężczyzna miał zostać przekazany policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Wstępnie policja rozważa postawienie mu zarzutu kierowania gróźb pod adresem funkcjonariusza publicznego w celu wymuszenia czynności urzędowych. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Prezydenci miast dostają listy z groźbami i naboje

Przesyłkę o identycznej zawartości dostała też m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – W przesyłce były dwie kartki papieru z pogróżkami oraz żądaniem dymisji pani prezydent w ciągu siedmiu dni – mówi “Dziennikowi Łódzkiemu” Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Znalazł się tam także nabój karabinowy oraz zakrwawione legitymacyjne zdjęcia prezydentów szesnastu polskich miast. Jest to chore, wręcz nienawistne, a na dodatek niepokój budzi to, że ta osoba miała dostęp do ostrej amunicji. Nie wygląda to na żart – dodał.

List dostał też prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Jak mówi rzeszowskiej “Gazecie Wyborczej” Marta Tabasz-Rygiel, rzeczniczka podkarpackiej policji, w przesyłce znajdował się “nabój ze zbitą spłonką”.

Do identycznej sytuacji doszło w Kielcach. W tym mieście nabój i pogróżki dostał prezydent Bogdan Wenta, jak podaje m.in. echodnia.eu, w przesyłce do niego znajdował się też biały proszek.

Również Lechowi Wałęsie grożono w ten sposób. Były prezydent sam poinformował o tym na Facebooku.

Tego kto przysłał mi dziś 04-03-2019 r kulę [nabój od broni PMK z oświadczeniem że mam 7 dni życia jeśli się nie wycofam…

Опубликовано Lech Wałęsa Понедельник, 4 марта 2019 г.

“Polityczne akty zgonu”

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy pod adresem prezydentów miast wysyłane są groźby o identycznej treści. W lipcu 2017 r. Młodzież Wszechpolska 11 włodarzom, którzy podpisali “Deklarację o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji” wystawiła “polityczne akty zgonu”. Grafiki z aktami MW opublikowała w mediach społecznościowych. M.in. prezydent Adamowicz zgłosił sprawę na policję, ostatecznie jednak prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Na tę decyzję zażalenie złożyła Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska.