Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Rosja zbroi Krym. Na półwysep przewożone są nabrzeżne wyrzutnie rakietowe “Bał”

Rosja przewozi na Krym rakietowe zestawy przeciwokrętowe “Bał” – poinformowała rządowa “Rossijskaja Gazieta”.

Według rządowego dziennika „Rossijskaja Gazieta” do Kerczu na anektowanym półwyspie krymskim przewożone są rakietowe kompleksy przeciwokrętowe “Bał”. Nagranie wideo, na którym widać przejazd mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych obiegło Internet.

Konflikt na Morzu Azowskim. Rosja zwozi broń na Krym

Rządowa „Rossijskaja Gazieta” poinformowała, że władze oprócz działań dyplomatycznych podjęły również bojowe środki ostrożności. Eksperci wojskowi przypominają, że kompleksy rakietowe „Bał” są wykorzystywane do obrony portów, baz wojskowych i przybrzeżnych wód terytorialnych. Pociski, w które są wyposażone mają zasięg do 260 kilometrów. Dodatkowo rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało przerzucenie na anektowany Krym systemów obrony powietrznej S-400. Wcześniej rosyjskie media informowały o przerzucaniu kompleksów S-400, S-300 i „Iskander” na terytorium graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego.

Przypomnijmy, że konflikt między Ukrainą i Rosją zaognił się w niedziele, kiedy na Morzu Azowskim rosyjska służba graniczna staranowała, ostrzelała i zajęła trzy ukraińskie okręty. Moskwa oskarżyła Ukrainę o prowokację, ale eksperci specjalizujący się w prawie morskim twierdzą, że to Rosja złamała międzynarodowe porozumienia. Ze względu na napiętą atmosferę pomiędzy dwoma krajami, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wprowadził stan wojenny, z kolei Rosja postawiła zarzuty ukraińskim marynarzom, spośród których dwunastu trafiło do więzienia.