Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska11°
Bielsko-Biała10°
Kalisz11°
Rybnik11°
Bydgoszcz10°
Katowice11°
Rzeszów
Bytom11°
Kielce10°
Słupsk10°
Chorzów11°
Koszalin13°
Sosnowiec11°
Częstochowa11°
Kraków
Szczecin10°
Dąbrowa Górnicza11°
Legnica11°
Tarnów
Elbląg11°
Łódź11°
Toruń11°
Gdańsk11°
Lublin10°
Tychy11°
Gdynia11°
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice11°
Olsztyn
Warszawa10°
Gorzów Wielkopolski11°
Opole10°
Włocławek11°
Grudziądz10°
Płock11°
Wrocław11°
Jastrzębie-Zdrój11°
Poznań11°
Zabrze11°
Jaworzno11°
Radom10°
Zielona Góra11°
USD3,88583,9644
EUR4,29824,3850
HUF0,01290,0132
GBP4,85574,9537
CZK0,16600,1694
SEK0,40070,4087

Sobecka ma sposób na fake newsy: Repolonizacja mediów i będą podawały właściwe informacje

Posłanka PiS Anna Sobecka podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej stwierdziła, że “jedynym lekarstwem” na fake newsy jest repolonizacja mediów. – Nie będzie nam Axel Springer robił polityki w Polsce – dodała parlamentarzystka.

W trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej posłowie rozmawiali na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dyskusja zeszła na temat fake newsów.

– Mówimy o tym, że wojsko już dzisiaj podejmuje środki przeciwdziałające walce informacyjnej. Patrząc na to, co się dzieje wokół sił zbrojnych i jak są częstokroć przedstawiane w mediach, jak bardzo często są upowszechniane fake newsy, które bardzo trudno odkłamać, mam wątpliwości co do skuteczności tych działań – stwierdziła posłanka z klubu parlamentarnego PiS Anna Maria Siarkowska.

Parlamentarzystka przywołała przykład zamieszania wokół materiałów publikowanych m.in. przez TVN i “Gazetę Wyborczą” dotyczących Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Jak się człowiek wczytał w materiał, jak się go uważnie obejrzało, okazywało się, że kwestie związane z Wojskami Obrony Terytorialnej były zupełnie pomieszane z kwestiami dotyczącymi organizacji proobronnych, które ze swojej natury rzeczy nie są częścią sił zbrojnych – zwróciła uwagę Siarkowska.

– Szereg mediów powielało te materiały, wyśmiewając WOT, jakoby żołnierze ćwiczyli z atrapami broni, co było kompletnym kłamstwem, kompletną nieprawdą – dodała.

– Trudno tego typu sytuacje traktować jako przypadki. Ta sytuacja się powtarza już wiele razy i jest ona wymierzona stricte w dobre imię żołnierzy WOT, też w to, w jaki sposób Wojska Obrony Terytorialnej są postrzegane przez społeczeństwo

– przekonywała posłanka.

Sobecka: Trzeba zrepolonizować media

Członkowie komisji w późniejszych wypowiedziach mówili także o zagrożeniach związanymi z fałszywymi kontami w mediach społecznościowych, publikującymi nieprawdziwe informacje.

– Na takie sytuacje jest tylko jedno lekarstwo: repolonizacja mediów, które będą podawały właściwe informacje. Nie będzie nam Axel Springer robił polityki w Polsce. Rada na te wszystkie fake newsy byłaby jedna: repolonizacja mediów

– skomentowała krótko posłanka PiS Anna Sobecka.

Wypowiedź Sobeckiej szybko spotkała się z reakcją innych parlamentarzystów.

– Niebezpiecznie po wypowiedziach niektórych posłów zbliżyliśmy się do takiej tezy, że największym zagrożeniem dla cyberprzestrzeni jest wolność słowa, a w szczególności jeśli chodzi o wolność słowa poprzez wydawanie gazet

– powiedział Czesław Mroczek z PO.

– To jest niezrozumienie tematu. To co mówi pani posłanka o repolonizacji mediów nijak ma się do botów, do wykorzystania fake newsów. Po części jesteśmy sami sobie winni, bo nie powołując się na konkretne partie, niektóre używają botów w komunikacji, w popieraniu swoich tez. My tworzymy ten chaos – zwrócił uwagę Paweł Pudłowski z Nowoczesnej.