Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Strajk nauczycieli. Co zrobić z dzieckiem, jeśli szkoła będzie zamknięta?

Jeżeli sytuacja się nie zmieni, strajk nauczycieli rozpocznie się już za tydzień. Co mogą zrobić rodzice dzieci, których szkoły zostaną zamknięte? Czy konieczne będzie branie urlopu na żądanie?

Jeżeli nauczyciele i rząd nie dojdą do porozumienia, strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do odwołania. W referendum przeprowadzonych w szkołach, aż 15 549 placówek poparło ogólnopolski strajk nauczycieli. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że dialog między ministerstwem edukacji i przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących nauczycieli nie przyniesie konsensusu. Co w tej sytuacji stanie się z dziećmi? Kto się nimi zaopiekuje?

Strajk nauczycieli. Które placówki będą zamknięte? 

To, czy dana szkoła będzie zamknięta, zależy od tego, ilu pracowników danej placówki będzie strajkować. Dowiemy się tego nie wcześniej niż 3 kwietnia, a więc na pięć dni przed planowanym strajkiem, kiedy dyrektorzy placówek oświatowych usłyszą, czy komitety strajkowe przystąpią do strajku i ilu pracowników odmówi pracy w kolejnych dniach.

Jeżeli okaże się, że strajk poparło 100 proc. nauczycieli, dyrektor nie będzie miał wyjścia i zamknie szkołę. Jeżeli jednak część nauczycieli zbojkotuje strajk, możliwa będzie organizacja opieki na świetlicy. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę dopiero w dniu rozpoczęcia strajku pewne będzie to, jak wygląda sytuacja – dopiero 8 kwietnia nauczyciele będą podpisywać listy strajkowe i stanie się jasne, jaka część pracowników szkół przystąpi do strajku.

Strajk nauczycieli – co zrobić z dzieckiem, gdy szkoła będzie zamknięta?

Samorządy starają się przygotować na najgorsze i zorganizować ewentualną pomoc w opiece nad dziećmi poza placówkami oświaty, jednak bez znajomości skali problemu trudno będzie im zagwarantować, że zorganizują opiekę dla wszystkich potrzebujących tego uczniów. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice? Mogą składać u pracodawców odpowiednie wnioski o zasiłki opiekuńcze i sami zaopiekować się dziećmi.

Prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego daje rodzicom oraz opiekunom ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dzięki temu przepisowi rodzice w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły rodzice mogą opiekować się dziećmi maksymalnie 60 dni w roku. Przepis ten dotyczy rodziców dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia. Aby skorzystać z takiej możliwości, rodzic musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie o zamknięciu danej placówki.