Białystok
Jelenia Góra
Ruda Śląska
Bielsko-Biała
Kalisz
Rybnik
Bydgoszcz
Katowice
Rzeszów
Bytom
Kielce
Słupsk
Chorzów
Koszalin13°
Sosnowiec
Częstochowa
Kraków
Szczecin
Dąbrowa Górnicza
Legnica
Tarnów
Elbląg12°
Łódź
Toruń
Gdańsk
Lublin
Tychy
Gdynia
Nowy Sącz
Wałbrzych
Gliwice
Olsztyn
Warszawa
Gorzów Wielkopolski
Opole
Włocławek
Grudziądz
Płock
Wrocław
Jastrzębie-Zdrój
Poznań
Zabrze
Jaworzno
Radom
Zielona Góra
USD3,89043,9690
EUR4,29224,3790
HUF0,01290,0131
GBP4,83964,9374
CZK0,16570,1691
SEK0,40140,4096

Żłobki w Częstochowie i Sosnowcu nie będą przyjmować nieszczepionych dzieci

Do publicznych żłobków w Częstochowie i Sosnowcu będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci – zadecydowali lokalni radni. Na dodatkowe punkty po okazaniu książeczki szczepień będą mogły liczyć także przedszkolaki.

Jak podaje Polsat News, radni z Częstochowy i Sosnowca zadecydowali, że do publicznych żłobków będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci. Wcześniej taki sam przepis uchwalono w podwarszawskim Piastowie.To reakcja na wzrost zachorowań na odrę i coraz większy odsetek nieszczepionych dzieci w Polsce.

Częstochowa i Sosnowiec: Zmiany w rekrutacji do żłobków

W Częstochowie podobne przepisy próbowano wprowadzić już cztery lata temu.Teraz uchwała została przegłosowana głosami radnych PO i SLD. Radni PiS byli podzieleni. Konieczne do wprowadzenia nowych przepisów było przyjęcie uchwały o zmianach w statucie żłobka miejskiego. W czwartek o jej uchwaleniu przez radnych poinformował także sosnowiecki magistrat.

Zasady wejdą w życie od najbliższego roku szkolnego, o ile nie zostaną zakwestionowane przez wojewodę ani Wojewódzki Sąd Administracyjny (tak stało się w Częstochowie cztery lata temu).

Warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków ma być dostarczenie do placówek oświadczeń własnoręcznie napisanych przez rodziców.

– Wystarczy, że rodzice sami napiszą oświadczenie, że ich dziecko przeszło obowiązkowe szczepienia ochronne – mówiła w rozmowie z Polsat News Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca rady miasta Częstochowa.

Zasady nie będą dotyczyły dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. W przypadku rekrutacji do przedszkoli okazanie książeczki szczepień będzie zwiększało dziecka na dostanie się do danej placówki.

Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in. odry. Chcemy zrobić wszystko, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście

– wyjaśniał prezydent Sosnowca cytowany przez magistrat.